The Governing Body

The main role of the governors is one of monitoring and evaluation to support the Headteacher and staff of the school.  We help them to set and reach targets and to strive for excellence across the whole spectrum of school life. The key document used for this is the School Development Plan (SDP).

 

We have a legal responsibility to:

  • Ensure that the National Curriculum is followed
  • To oversee the school’s budget
  • Monitor the condition of the school buildings and grounds
  • To ensure that Special Educational needs are met

 

Mission Statement

The Local Governing Body is committed to realising the vision that Napier Primary Academy will become an outstanding provider of education.

Through a proactive process of support and challenge we will strive to ensure that:

  • the potential of every pupil is unlocked
  • the quality of teaching and learning is of the highest standard
  • pupils are offered inspirational and motivational opportunities
  • all pupils are empowered to respond and succeed in a dynamic world

Please click here to view the Governors Impact Statement.

Membership

We currently have 10 governors:

  • 1 Head of School
  • 3 staff governors
  • 0 parent governor
  • 6 appointed governors

Chair of Governors:               Mrs S Dillon, an appointed governor

Vice-Chair of Governors:       Mr C Friday, an appointed governor.

Please see the sections on the left for details or our current and recent LGB members.  If you wish to contact governors, please do so via the school contact details.

Please click here to see our current constitution.

Structure

The Governing Body operates under a circle model whereby it meets at least once every (new) term. We sometimes set up committees or working groups to look at particular issues such as pay, performance management and buildings development. A small group (Headteacher, Governor responsible for Finance and the School Finance Officer) meets every month to keep an eye on school finances between our termly governor meetings. All governors are informed about what happens at these monthly finance meetings.
 

There are several categories of governor, appointed by different bodies that have an interest in the school. These are Foundation governors, Parent governors, Staff governors and TKAT governors.  All governors have equal status, however they were appointed.
 

Napier Primary Academy’s governors are committed to their goal of achieving an excellent learning environment for all pupils during their time at our school. They are focused not only on educational achievement but on the school’s core values, which are vitally important.
 

Governors and the Clerk mostly carry out their duties during evening meetings and may attend training sessions and seminars to help them do their job effectively. We also go into school to meet with the Headteacher, other members of staff and pupils to find out how the school is progressing towards its targets.
 

This Governing Body will monitor the performance of the school against the school objectives as previously described to ensure that we continue to perform to an outstanding level.

If you are interested in becoming a governor please contact the school office.

 

Name

Governor Type

Area of Responsibility

Decleration of interest

Term of Office

Attendance

Ciaran Mccann

Ex - Officio

Headteacher

Headteacher

 

1 September 2020 - 31 August 2023

100%
Deborah Heather

Ex - Officio

Staff Governor

Staff Governor   18 September 2017 - 18 September 2021  100%

Stella Constance Dillon

Appointed Consultant

(TKAT Appointment)

Chair of Governors

Link Governor: Safeguarding/Attendance

 

Start date: 14 September 2005

Term:

14 September 2023

100%

Amandeep Kaur
 

Appointed

 

 

 

Start date: 16 March 2021

Term:

16 March 2025

100%

Claire Helen Cameron-Potter

Appointed

 

 

 

Start date:

17 October 2019

Term:

17 October 2023 

100%

Fiona Diwell 

Appointed

 

 

Start date:

20 January 2021

Term:

20 January 2025 

100%

Henry Goldsmith

Ex- Officio

Staff Governor

 

 

 

Start date:

1 November 2018

Term:

1 November 2022

100%

Michelle Ellis 

 

Appointed

Health and Safety

 

Start date:

16 March 2021

Term:

16 March 2025

100%

Theresa Julie Turner

 

Appointed

 

 

 

Start date:

17 October 2019

Term:

16 October 2023

100%

 

Sarah Tyler
 

Appointed

Community Governor

 

Start date:

20 January 2021

Term:

20 January 2025

100%

 

Constitution

Governor Type

Number

Headteacher

1

Staff Governors

3

Parent Governors

Appointed Governors

6

TOTAL

10

 

Governors with an end of term of office in academic year (2020-21)

Name

Governor Type

Area of Responsibility

Decleration of interest

Term of Office

Attendance

Louise Lynch

Ex - Officio

Executive Headteacher

Executive Headteacher

 

Start date:

1/9/14

Term:

1/9/14 - 1/5/21

100%
 

Appointed

   

 

100%
  Appointed       100%

 

 

Governors with an end of term of office in academic year (2019-20)

Name

Governor Type

Area of Responsibility

Decleration of interest

Term of Office

Attendance

 

 

 

 

 

100%